Tervetuloa Hollolan Uistin -blogiin

Pääset aina blogin etusivulle klikkaamalla lohenpyrstön kuvan vasenta yläkulmaa, jossa lukee Hollolan Uistin vaalealla tekstillä.
Alla olevat kuvat näet suurempana klikkaamalla kuvaa.

maanantai 18. toukokuuta 2026

"Vesille venhosen mieli..."

 Vene on jälleen kunnostettu avovesikautta varten ja tänään laskimme sen vesille Messilässä. On uskomatonta, että tämä on jo kymmenes kesä veneellemme. Laituripaikka on myös pysynyt samana kaikki nämä vuodet. Mitäpä sitä hyvää paikkaa vaihtamaan. 


Trailerin alla on melko ahdasta maalata


Vanha vene on yhä hyvässä kunnossa

Vaappuverstaalla on syntynyt muutama vaappu äskettäin ratkenneen jääkiekkoliigan johdosta. KooKoo- ja Saipa-vaaput pääsevät innokkaiden, kalastusta harrastavien fanien uistinpakkeihin. Joukkueiden  mitaleiden värit on ikuistettu vaapun otsaan.


Onkohan näistä ottiväreiksi?


KooKoolle hopeaa ja Saipalle pronssia

Talomme seinälle oli ilmestynyt yhtenä aamuna erikoisen näköinen kookas perhonen. Meille ensi kertaa näyttäytynyt siivekäs osoittautui sinisilmäkiitäjäksi. Luimme että pitkän toukkavaiheen jälkeen perhoseksi muuttunut kiitäjä elää vain muutaman päivän. Perhosena se ei enää syö mitään. Merkillinen on tämän  kiitäjän elinkierto.


Sinisilmäkiitäjä


Tänään Messilän satamassa oli tutun näköinen menopeli. Kyseinen auto, Mini Cooper, ajoi useissa Jyväskylän Suurajoissa (Neste Ralli) vuosituhannen vaihteessa. Olimme tuolloin Petun kanssa seuraamassa kilpailua erikoiskokeen varressa ja tämä Mini kuljettajineen jäi silloin mieleen. Paddy Hopkirkin nimi oli kuin olikin ikuistettu auton lokasuojaan. Hopkirk ajoi useita kisoja Suomessa ja hänet on nimetty Rally Hall of Fameen. Tämä Suomeen ihastunut brittikuski kuoli vuonna 2022. 


Legendan ikoninen ralliauto




Ei kommentteja:

Lähetä kommentti