Tervetuloa Hollolan Uistin -blogiin

Pääset aina blogin etusivulle klikkaamalla lohenpyrstön kuvan vasenta yläkulmaa, jossa lukee Hollolan Uistin vaalealla tekstillä.
Alla olevat kuvat näet suurempana klikkaamalla kuvaa.

sunnuntai 22. joulukuuta 2024

Hyvää joulua

 Hollolan Uistin vetäytyy hetkeksi joulun viettoon ja toivottaa kaikille 

Rauhallista ja hyvää joulua. 




maanantai 16. joulukuuta 2024

Utsjoen Lohikeskus etenee

 Marraskuun lopulla saimme lukea uutisia Tenojoen lohikantojen tilan huononemisesta entisestään. Tenojoen kalastusrajoituksista huolimatta Pulmangissa sijaitsevan kaikuluotauspisteen ohitti viime kesänä vain vajaat 8500 lohta. Luku on historiallisen pieni ja edelliskesään verrattuna on lohien määrä suorastaan romahtanut. Viimeistään nyt on selvää, että pelkät Tenojokeen ja sen sivujokiin kohdistuvat kalastusrajoitukset eivät riitä tilanteen korjaamiseen. Mereltä jokeen palaavien lohien määrä hiipuu vuosi vuodelta. Hyvät neuvot ovat nyt kalliit ja Suomen sekä Norjan yhteistyö villilohen pelastamiseksi täytyy saada toimimaan kitkattomasti. 

Utsjoelle on jo jonkin aikaa suunniteltu Lohikeskusta. Esiselvityshankkeen tuloksena todettiin, että keskukselle on paikallisten hyväksyntä. Lisäksi jokikalastuskulttuurin tallentamiselle, esittämiselle ja kehittämiselle on selvä tilaus. Nyt olisi korkea aika tallentaa kaikki mahdolliset lohenkalastukseen liittyvät tarinat, jotka ovat paikallisväestöllä vielä hyvässä muistissa. Vanhempien ja isovanhempienkin tarinoita monet varmasti vielä muistavat. Viime viikolla saimme lukea, että Lohikeskus-hanke on saanut 125000 euroa jatkosuunnitteluun. Alustavasti Lohikeskuksen rakennusta on kaavailtu Onnelan törmälle, siis keskeiselle paikalle, jolla on pitkät historialliset perinteet. Voisiko tämä olla tulevaisuudessa yksi vierailukohde lisää kauempaa tuleville? Sen aika näyttää.


Lohikeskuksen suunniteltu paikka olisi tuossa Saamen sillan kupeessa


Verstaalla on äherretty hissukseen joulumielellä. Lahjavärkkäyksistä ei uskalla täällä hiiskua. 
Yksi traditionaalisen värinen vaappu valmistui juuri parahiksi. Kuvassa olevalla vaapulla on jotenkin tutun oloinen kultafolio kyljissään. Eikö totta?


Ambulanssi


sunnuntai 8. joulukuuta 2024

Pikkujoulut

 Perinteiset Hollolan Uistimen pikkujoulut vietettiin lauantaina jo kuudettatoista kertaa! Illan aikana herkuttelimme osallistujien tuomilla jouluisilla herkuilla kahvin ja glögin kera. Vuoden 2024 Teno-elokuva oli saanut nimekseen "Juhlatuulta" kesällä vietettyjen juhlien mukaan. Toistatuntinen elokuva kertoi kesästämme pohjoisessa. Elokuva oli järjestyksessään niinikään kuudestoista. Paljon on ehtinyt tapahtua näiden vuosien aikana niin Tenolla kuin muuallakin. 

Elokuvan jälkeen oli vielä tuttu pöytälätkäturnaus. Harmi, että viime vuoden mestari ei päässyt puolustamaan mestaruuttaan, sen verran kovaa vääntöä olivat pelit tänäkin vuonna. Tiukkojen pelien jälkeen pokaali siirtyy tänne Riihelään, varmasti paraatipaikalle!


Juhlavalaistus toivotti vieraat tervetulleiksi pikkujouluihin


Makeaa mahan täydeltä


Elokuvassa Ruska löysi lunta Hetta-Pallas-reitin varrelta


Ruska nauttii Sinikan rapsutteluista

Pikkujoulujemme nuorin Milo isänsä Jeren sylissä


Pelit alkakoon


Sampon ja Piian pronssipeli käynnissä


Kävimme tänään Karhulan Koirakallion koirametsässä kuuden koiran kanssa. Ruska pääsi parhaiden kaveriensa kanssa pariksi tunniksi leikkimään ja päästelemään höyryjä oikein kunnolla. Uudenkarhean koirametsän varustuksiin kuuluvat komea tulipaikka pöytineen ja tukevine laavuineen. Lisäksi siellä on valmiit polttopuut sekä wc. 


Komea laavu on mainio kahvittelupaikka


Kuvasimme reissullamme samalla tulevaa joulukalenterikuvitusta





sunnuntai 1. joulukuuta 2024

"Kyllä vaapunteko on mukavaa"

 Jarin ensimmäinen vaapuntekoprojekti on saatu päätökseen. Edellisestä verstaskerrasta ehti kulua jokunen viikko, kiitos työruuhkien. Verstaalla on näiden veistopäivien aikana ollut tunnelmat korkealla. Hymyt ovat olleet herkässä meillä molemmilla. "Tämä on oikeasti kivaa puuhaa." Omin käsin aikaansaadut vaaput ovat ainutlaatuisen arvokkaita. Mitenpä näitä edes rahalla mittaisi? 

Vaapun sielunelämä tuli veiston yhteydessä tutuksi monin tavoin. Jo runkolangan asettelussa oli hyvä miettiä pari askelta edemmäksi, siis vaapun uimataito mielessä. Nokkalenkin oikea mitta ja sijainti runkoon nähden on elintärkeä. Uittoaltaan ääressä oli helppo todeta, että nämähän uivat hyvin jo aivan perusasetuksissaan. Nokkalenkin säätämisen jälkeen vaappujen uinneissa oli toivottua herkkyyttä ja hakuakin. 

Vaapunteosta on tulossa Jarille uusi harrastus. Työpaikalla, sen roska-astioissa, on puumateriaalia tarjolla loputtomasti. Jarin oma vaappumalli vaikuttaa lupaavalta. Erikokoiset versiot omasta mallista valmistuvat seuraavaksi ja vuodenvaihteen jälkeen nekin pääsevät uittoaltaaseen koeuittoon. Vaapunteko näyttää vieneen miehen kokonaan. 


Kynäruisku tottelee hyvin Jaria


Uintilevyn kiinnityksen jälkeen silmät saanut vaappu pinnoitetaan


Koukutuspihdit ovat nerokas keksintö


Jännittävä hetki, ensiuitto


Oikeaoppinen ote säädettävästä vaapusta 


Ne ensimmäiset


Jarin oma vaappumalli muotoutuu


On jouluvalojen aika


maanantai 25. marraskuuta 2024

Tilaustöitä

 Ampumahiihto on ollut aina lähellä sydäntä. Viime talvena Tanjan "Projekti Lombardiaa" varten verstaalla valmistui kymmenen numeroitua vaappua, jotka huutokaupattiin Tanjan kisareissun tukemiseksi. Projekti onnistui täydellisesti, niin Tanjan kisamenestyksen kuin huutokaupankin osalta. Tein viime viikolla viisi vaappua kuluvan viikon lopulla alkaviin Kontiolahden Ampumahiihdon Maailmancupin kisoin. Ampumahiihtäjän koristamat vaaput on tarkoitus myydä huutokaupalla muiden myytäväksi tulleiden kohteiden kanssa paikalle saapuville kisavieraille. Myyntituotto ohjataan nuorien ampumahiihtäjien tukemiseen. Koska kisat järjestetään Suomessa, oli vaappuihin hyvä stilisoida isäntämaan lippu.


Jotain perinteistä, jotain uutta


Ampumahiihtäjä on päässyt vaappua koristamaan


Saimme viikko sitten kotonamme vierailleilta kalamiehiltä tuliaisena Hiitolanjoen nimikko-kuohujuomaa. Hiitolanjoen menestystarina ei ole jäänyt vähänkään vaelluskaloihin liittyvää uutisointia seuranneilta huomaamatta. Hiitolanjoella toimettomaksi jääneiden voimalaitosten padot purettiin ja kosket ennallistettiin. Toimenpiteiden seurauksena järvilohet ja -taimenet rynnistivät joukolla vapautuneille kutualueille jo ensimmäisenä kutusyksynään. Tutkijat raportoivat historiallisen suurista kutukalojen määrästä, mikä todisti koskien kunnostustoimien onnistumisesta. 

Sysmässä, Päijänteen itärannalla, on Tainionvirran Virtaankoskella aloitettu vanhan voimalaitoksen padon purkutyöt ja Virtaankosken ennallistamishanke. Kyseessä on Päijänteen vaelluskalojen elintärkeä kutualue ja sen ennallistaminen mahdollistaa vaelluskalojen luonnollisen elinkierron palauttamisen ja lisääntymisen. Hankkeen onnistumista tukee se, että projetissa on mukana Hiitolanjoen ennallistamiseen osallistunut tiimi. On hienoa, että tämän kaltaisten hankkeiden arvo on vihdoinkin ymmärretty. Pitkän ajan perspektiivissä Päijänteen vaelluskalojen luontaiset kannat vahvistuvat ja istutuksia tarvitaan tulevaisuudessa entistä vähemmän. Virtaankoskesta ja sen ennallistamishankkeen edistymisestä voi lukea lisää tästä. Hiitolanjoesta ja sen menestyksekkäistä  kunnostutustoimista voi lukea lisää täältä.


 

sunnuntai 17. marraskuuta 2024

Teno-päivä

 Eilen meille saapui kolme lohimiestä Tenon merkeissä. Kalakaverukset Markku, Tommi ja Juhani,"Nahni" ovat kalastaneet lohta Tenolla vuosikymmeniä. Kun miehet kuulivat, että me olemme kuvanneet Tenon varressa viettämiämme kesiä vuodesta 2009, heräsi idea päivästä Tenon merkeissä. Mainittakoon tässä yhteydessä, että me olimme aikaisemmin tavanneet vain Markun. Niinpä puolilta päivin talomme eteen kaarsi autot Keski-Suomesta, Vaajakoskelta ja Itä-Suomesta, Lappeenrannasta. Lohen perässä nämä ovat pikku matkoja, varsinkin jos vertaa ajomatkaa pohjoiseen, Tenon rantaan. 

Alkukahvien jälkeen katsoimme ensin elokuvan vuodelta 2020, mikä oli viimeinen kesä, kun Tenossa sai lohta vielä kalastaa. Pieni haikeus kävi elokuvassa mielessä, kun toistaiseksi viimeinen lohi koukattiin veneeseen Postipekan talon edustalla.

Kun Helena alkoi taikomaan ateriaa, kävimme me urhot verstaalla katsomassa vaappuja. Pienessä verstaassa oli tunnelmaa, kun neljä kalamiestä oli yhtäaikaa vaappujen lumoissa. "Nahni" oli tuonut mukanaan nähtäväksi Lohitutkan, jota kaverukset ovat vuosia menestyksellä käyttäneet lohireissuillansa. Kovin tarkkaan ei sen toimintaperiaatetta voi tässä paljastaa, mutta täytyy sanoa, että nykymaailman digivempeleet eivät pääse lähellekään tätä innovaatiota...

Maittavan aterian jälkeen katsoimme vielä Teno-elokuvan vuodelta 2021. Tuo kesä oli siis ensimmäinen, jolloin lohi oli joessa kokonaan rauhoitettu. Tässä elokuvassa monet lohimiehet kertoivat mieleenjäävimmät tarinansa vuosien varrelta. Lohen täysrauhoitus toi vastapainonaan muun kalan kalastusta ja lähiseutuun tutustumista. Toivottavasti saamme joskus taltioida myös näiden vierainamme olleiden miesten parhaat kalatarinat. 

Saamistamme tuliaisista päätellen tämä kalamiestrio oli suunnitellut huolella reissuansa Lahteen. Upea tuliaiskukkakimppu oli hankittu kukkakaupasta lohi-teemalla. Suklaat ja konvehtiherkut olivat parasta A-luokkaa. Alkoholiton kuohujuoma oli Hiitolanjoen Immenkorennon kupliva, joka oli valmistettu kaarnikasta eli variksenmarjasta. Nämä kalamiehet olivat liikkeellä selvästi "tositarkoituksella".

Vieraanamme kävi todellisia herrasmiehiä. Sanonta "Onkiva mies on kiva mies", piti täydellisesti paikkaansa näiden herrojen kohdalla. Kiitos vierailusta näille hienoille miehille.


Markku, Tommi ja Nahni verstaalla


Nahni ja Lohitutka


Lohi-kukkakimppu


Kuohujuoma


Kunnostettu Hiitolanjoki on saanut oman nimikkojuoman



sunnuntai 10. marraskuuta 2024

Ruska 1v.

Emmepä arvanneet viime tammikuussa minkälaisen koiran saimme, kun palasimme koiranhakureissulta (!) Sastamalasta. Arctic Hero`s kennelissä meitä vastassa oli ystävällisen kasvattajan lisäksi kolme koiraa, joista etenkin Tulen Loimu teki meihin vaikutuksen. Kuinka ollakaan, alkuperäinen koirankatsomisreissu päätyi siihen, että matkasimme kotiin Lahteen koiranpentu seuranamme. 

Tulen Loimu sai kutsumanimekseen Ruska, joka tuntui sopivalta pennun väriin katsomalla. Ruska osoitti jo ensimmäisinä yhteisinä viikkoina olevansa erityisen taitava sosiaalisissa tilanteissa. Siteemme vahvistuivat erityisesti Ruskan oltua mukana äitini saattohoidossa. Reilun kolmen kuukauden ikäinen pentu rauhoittui saattohoitohuoneessa täydellisesti, kuin tajuten miksi me läheiset olimme siellä. Ruskan ulkoilutukset toivat sopivia taukoja meille saattohoidossa mukana olleille. Rauhallinen pentu toi meille lohtua raskaan viikon aikana. Mainittakoon että hoitokoti halusi Ruskasta kuvan seinälleen muistoksi sen henkilökunnalle ja asukkaille. 

Ruska on meille vasta toinen koira, joka on tullut meille pentuna. Pentuaika on mennyt mukavasti. Helena kävi Ruskan kanssa keväällä Lahen Murren pentukoulussa, Leean opissa. Perustaidot Ruska osaa jo hienosti. Niinpä Ruskan kanssa on helppo mennä mihin vain. Se pärjää hyvin sekä ihmisten että koirien kanssa. Ruskan parhaat koirakaverit asuvat naapurikadulla. Hurri, Hukka, Usva ja Halla muodostavat Ruskan kanssa yhdessä mitä riemukkaimman porukan, joka päästää yhdessä höyryjä muutaman kerran viikossa. Välillä koirat tapaavat ulkona, koirametsässä tai jopa kotona. Kyllä, viisi koiraa yhtäaikaa sisällä saa hetkeksi aikaan melkoisen härdellin, mutta leikit sujuvat kaveruksilta sopuisasti. 

Torstaina Ruska täytti vuoden. Nyt sen nenä nuuhkii uudella tavalla ympäristön lukuisia hajuja. Tyttökoirien huumaavat tuoksut aiheuttavat Ruskalle toisinaan hiljaista, herkkää ulvomista...


Tällainen hurmuri muutti meille tammikuun loppussa


Ruskasta tuli heti mainio lenkkikaveri


Ruska osaa myös poseerata


Nouseeko korvat vai ei?


Kohta on kesä


Kesäkuussa vaelsimme Hetta-Pallaksen upean reitin


Elokuussa tutustuttiin veneeseen ja kalastukseen


Ruska, Halla, Usva, Hurri ja Hukka - kaverukset


Tänään oltiin jälleen Kintterönlammen rannassa 


Korjauksena toissaviikon blogiin: Uistteen pikkujoulut vietetään lauantaina 7.12. (ei 8.12., kuten aiemmin oli laitettu) klo 16 alkaen - nyyttärimeiningillä, kuten aiempinakin vuosina.


Kuka vie tämän vuoden mestaruuden?

maanantai 4. marraskuuta 2024

Pöytälaatikosta no.2

Viikonloppu meni töiden merkeissä aamusta iltaan, joten harrastuspuuhastelut ja ulkoilut jäivät vain haaveiksi. Tämän viikon blogissa onkin nyt hyvä jatkaa pari viikkoa sitten aloitettua harvinaisempien vaappujen esittelyä. 

Aimo Savolainen on Tenolla lähes mökkinaapuri. Kokenut lohensoutaja on myös armoitettu kalatarinoiden kertoja. Toivottavasti saamme myös hänen kalatarinoita taltioitua pieniin elokuviimme. Aimon taimenvaaput ovat todella herkkiä uimareita ja niillä on saatu Imatran lähivesiltä taimen jos toinenkin, ovathan ne suunniteltu juuri Vuoksen vesistöihin. Nämä kuvissa olevat vaaput ovat melkoisia harvinaisuuksia. Minäkin sain ne Aimolta vaihtokaupalla omiin vaappuihini. Aimon vaappuja on myynnissä perin harvoin. Silloin niiden hinta on noussut todella korkealle. 


 Aimon hoikat taimenvaaput ovat kuin koruja


Ei ihme, että taimenet eivät voi vastustaa näitä


Omista pakeistani kaivoin nämä neljä erikoisuutta. Turistikalastajan kalastusluvilla uusien vaappuvärien testaaminen vie aikaa. Niinpä nämäkin ovat jääneet minimaaliselle testikäytölle. Joku kokeneempi lohestaja löytäisi näillekin parhaat ottikelit.


Läpikuultavan ruskea tummalla selällä sekä kauttaaltaan pehmeävärinen "hailakka" 


Violettia eri yhdistelminä. Pilviselle säälle ja jopa tihkusateelle?


sunnuntai 27. lokakuuta 2024

Vaapuntekoa

 Suunnittelimme Jarin kanssa pitkään vaapunteon aloittamista ja vihdoin menneellä viikolla löysimme yhteisiä aikaa uudelle projektille. Jari on intohimoinen kalamies, joka tuntee hyvin kujeet haukien ja kuhien pyytämiseksi. Tähän asti kalastus on tapahtunut muiden tekemillä vaapuilla, mutta nyt tilanteeseen tapahtuu muutos. Työnsä puolesta Jari on paljon tekemisissä puun kanssa, joten vaappuaihiot syntyvät vaivattomasti. Palavan innon ja taidon yhdistelmää on mukava seurata. 


Terävä puukko tottelee käyttäjäänsä


Runkolangan taivuttelu meinaa jo hymyilyttää...


Liimaa lankauraan ja runkolanka asetetaan tarkasti paikoilleen


Kynäruiskulla tulee hienoa jälkeä


Hiletys tehdään tuoreen lakan päälle


Kesän elokuvan editointi on edennyt mukavaa vauhtia. Luvassa on taas paljon uutta nähtävää sekä uusia ihmisiä pohjoisissa maisemissa. Elokuvan ensi-ilta on Hollolan Uistimen pikkujouluissa, joka järjestetään la.8.12. klo 16 alkaen. 


Kaavan seutu nähdään elokuvassa myös tästä kuvakulmasta

lauantai 19. lokakuuta 2024

Pöytälaatikosta

 Kuinka mielenkiintoista onkaan nähdä jonkun vanhan lohenpyytäjän uistinpakki. Vuosikymmenien saatossa pakkiin on saattanut kertyä monia mielenkiintoisia harvinaisuuksia, luottovieheistä puhumattakaan. Usein pakin omistajan esitellessä aarteitaan, heräävät monet vieheisiin liittyvät muistot uuteen eloon. Vaapuntekijän pöytälaatikosta saattaa löytyä myös erikoisuuksia, jotka eivät juuri ole saaneet loistaa päivänvalossa. Omissa pakeissani ja rasioissani on lukuisia vaappuja vuosien takaa, jotka odottavat pääsyä siiman päähän. Jotkut ovat olleet hetken pyynnissä, mutta ovat jääneet sitten odottamaan sitä oikeaa hetkeä...


Kaksi erilaista fluorioranssiselkäistä vaappua



Ylemmällä vaapulla on perho esikuvanaan


Löysin Ruskan kanssa metsässä kulkiessani närhen jäännökset. Ilmeisesti kettu oli päässyt yllättämään närhen maassa ja jäljelle oli jäänyt joukko sulkia ja höyheniä, joista valitsin pari mukaani. Katsotaanpa saisinko maalattua nuo hienot siniseen vivahtavat värit jollain tavalla vaappuun.  


Närhen värikirjoa


Jokavuotisen elokuvan kasaaminen alkaa kuvattujen leikkeiden katsomisella ja niiden merkitsemisellä. Kolme A4 arkkia ovat täytttyneet molemmin puolin satojen videoleikkeiden merkinnöistä. Lyhyestä kuvauksesta selviää kuvauskohde ja mahdollinen käyttöpaikka elokuvassa. Nyt varsinainen editointi pääsee alkamaan. Joulukuun ensi-iltaan mennessä noiden leikkeiden pitäisi olla kasassa...


Siinä se elokuva nyt on paperilla


Tämä uunituore porras lähtee syyslomalla Lestijärvelle